Często podczas wykonywania pracy pracownicy proszeni są o pozostanie dużej w pracy czy też pracę w dni, które mieli mieć wolne. Wówczas rodzi się pytanie, czy za nadgodziny zawsze należy się wynagrodzenie i jak je odpowiednio obliczyć.
Jednakże aby obliczać wysokość wynagrodzenia za nadgodziny najpierw powinno się ustalić, czy faktycznie kodeks przewiduje za ten czas dodatkowe pieniądze.
Przede wszystkim zależy to od tego, kto został poproszony o taką pracę. Osoby zatrudnione na umowę o dzieło czy zlecenie zazwyczaj wykonują jedynie zadania określone w umowie, więc nie ma mowy o nadgodzinach. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę instytucja nadgodzin została uregulowana w kodeksie pracy.
Mówi on także o wysokości wynagrodzenia za nie, limitach nadgodzin w ciągu roku oraz precyzuje określenie nadgodzin. W myśl definicji osoby, które piastują stanowiska kierownicze nie zawsze dodatkowy czas będą miały uznane za nadgodziny.
Ponadto pracodawca może zamiast wypłaty dopuszczać możliwość przyznania pracownikowi dodatkowo dni wolnych od pracy w zamian za ten czas.
Znajomość kwestii odpowiedniego rozliczania nadgodzin jest istotna nie tylko dla samym pracowników, ale przede wszystkim dla tych osób, które w firmach są odpowiedzialne za właściwe prowadzenie spraw pracowniczych.
Dlatego też różnorodne kursy, które przybliżają znajomość przepisów prawa pracy cieszą się wśród nich bardzo dużym powodzeniem. Na pewno dobrze jest poznać kodeks pracy szkolenia z zakresu znajomości tego dokumentu to bardzo duża ilość kursów na rynku.
Tak samo ci, dla których będzie to pierwsze zetknięcie z tym dokumentem jak również ci, którzy nieco bardziej go znają bez problemu są w stanie wyszukać dla siebie odpowiednie kursy. Szkolenia kodeks pracy nie tylko zaznajamiają z tym aktem prawnym, ale także uczą, jak odpowiednio interpretować jego zapisy.
Ciekawe jest to, że w wielu innych kursach, jak na przykład szkolenie controlling finansowy również często można znaleźć wiele informacji o kodeksie pracy i wynikających z tego obowiązkach i prawach zarówno pracowników, jak też pracodawców.